Autor: Aleksandra Karaś
więcej...Jak Twoje samopoczucie? Wiem, że okres ciąży w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem może być dla Ciebie i Twojego partnera czasem wyjątkowo napiętym, pełnym stresu, lęku i niepewności… Wszystko wywróciło się do góry nogami! Zapewne wiesz, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju obecność osób towarzyszących na oddziałach szpitalnych jest wstrzymana do odwołania. Oznacza to niestety, że wstrzymane zostały porody rodzinne…
Wiem, że sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie, ale najlepsze, co możecie teraz zrobić, to zachować spokój i jak najlepiej to możliwe przygotować się do porodu!
Po pierwsze – SZKOŁA RODZENIA!
Zajęcia w stacjonarnych szkołach rodzenia są wstrzymane do odwołania – donoszę, że istnieje rozwiązanie tego problemu - szkoła rodzenia w swych domowych pieleszach, prowadzona przez położną Annę Nowak-Dudę, która dwukrotnie (2017 i 2018r.) została uhonorowana tytułem „Położna na medal” woj. Wielkopolskiego! Szczegóły, opinie innych uczestniczek oraz próbka wiedzy - https://naszepierwszedziecko.pl/szkola-rodzenia-z-anna-nowak-duda
Po drugie – PLAN PORODU
Czyli dokument, w którym zwierasz wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W pierwszej chwili zebranie wszystkich oczekiwań i wyrażenie ich na piśmie może być dla Ciebie trudne. Pomyśl o swoim Planie Porodu jak o liście do personelu medycznego/położnych – będą to przecież osoby, które będą Ci towarzyszyły w jednym z najważniejszych momentów Twojego życia. W liście tym w sposób otwarty przedstaw im swoje pragnienia odnośnie przebiegu porodu. Pamiętaj jednak, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem, ale wierzę, że szczególnie w tak trudnym momencie personel medyczny zrobi WSZYSTKO, byś czuła się bezpiecznie.
Nasz gotowy do wypełnienia plan porodu znajdziesz tutaj: http://bit.ly/npd_plan_porodu
Po trzecie
PAMIĘTAJ, ŻE W SZPITALU JESTEŚ POD DOBRĄ OPIEKĄ – wiem, że położne obecnie dwoją się i troją, by zapewnić kobietom jak najlepszy komfort fizyczny, psychiczny i poczucie bezpieczeństwa!
Po czwarte
PAMIĘTAJ, ŻE JEST INTERNET, który pozwoli Ci na choćby namiastkę kontaktu z bliskimi – możesz dzwonić, przesyłać zdjęcia, filmy lub umówić się z rodziną na wideokonferencję.
Po piąte
PAMIĘTAJ, ŻE NIE JESTEŚ W TYM WSZYSTKIM SAMA! – W szpitalach są też inne młode mamy, które tak jak Ty czują samotność, niepewność i lęk. Porozmawiajcie! Wyżalcie się sobie nawzajem, pocieszcie, wesprzyjcie dobrym słowem! Lepszego wsparcia nie mamy teraz niż siebie nawzajem! Mówią, że najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie – kto wie… być może taka znajomość zaowocuje przyjaźnią na całe życie!
Trzymam kciuki!
Przeczytaj także "Ciąża w czasach kwarantanny - 7 sposobów na dobre przygotowanie do porodu!": https://naszepierwszedziecko.pl/blog/ciaza-w-czasach-kwarantanny-7-sposobow-na-dobre-przygotowanie-do-porodu