Wspieramy Nastoletnie Mamy

W Polsce każdego roku nastolatki rodzą ponad 9 tys. dzieci, a ok. 700 nastoletnich ciężarnych ma mniej niż 15 lat. Nastoletnie ciąże to wciąż temat tabu, który budzi wiele kontrowersji. Większość osób podchodzi do nastoletnich matek z nieposzanowaniem, lekceważeniem, dezaprobatą, a nawet z pogardą. Jednak czy granica wieku dyskwalifikuje młode kobiety z bycia Mamą? Wszak zacieśnianie więzi z dzieckiem to proces, który trwa przez wiele lat – a w chwili porodu dopiero się zaczyna…

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Jak to jest być nastolatką, która dowiaduje się o ciąży?

Ciąża w życiu nastolatki to zwykle wydarzenie zupełnie niespodziewane i nieplanowane. To, z jakimi problemami i dylematami zmagać się może nieletnia dziewczyna, która dowiaduje się, że jest w ciąży pokazuje film Daniela Rusina, Reżysera Życia „Nastolatka w ciąży". Nastoletnie mamy zmagają się z takimi uczuciami jak wstyd, samotność, lęk przed powiadomieniem o ciąży chłopaka, rodziców, szkoły, a także przed tym, co będzie dalej. Czują także ogromne poczucie winy i zagubienie. Nierzadko spotykają się z odrzuceniem najbliższych, co równoznaczne jest z brakiem pomocy i tak potrzebnego im w tym przełomowym momencie życia wsparcia. Wiele z nich przez to wpada w depresję i tak, jak główna bohaterka filmu, o którym wspomniałam wyżej szuka sposobów (najczęściej online) na przedwczesne zakończenie ciąży.

Medyczne aspekty nastoletnich ciąż.

Poza aspektami moralnymi, kolejnym aspektem ciąży nastolatki, jest jej aspekt medyczny. Nastolatka w ciąży rzadko trafia do ginekologa na wczesnym etapie ciąży, do lekarza zgłasza się najczęściej w ciąży zaawansowanej, przerażona, w towarzystwie matki i zazwyczaj jest to jej pierwsze badanie ginekologiczne w życiu. To oczywiście niedobrze, bo ciąża nieletniej jest z natury obarczona większym ryzykiem, ze względu na niedojrzałość organizmu dziewczynki, ale nie tylko. Bardzo silny stres, lęk przed reakcją rodziców, bliższej i dalszej rodziny, nauczycieli i środowiska, w którym żyją. Najczęstszymi powikłaniami u nieletnich ciężarnych są: poronienia, porody przedwczesne i porody dzieci z niską masą urodzeniową.  

Czego potrzebuje nastolatka w ciąży?

Po przeczytaniu pierwszej części tego artykułu i po obejrzeniu filmu Reżysera Życia, jak myślicie? Czego potrzebuje młoda dziewczyna, która właśnie dowiaduje się, że niedługo zostanie mamą? Co możemy zrobić, by zwiększyć Jej szanse na szczęśliwe macierzyństwo? Czy wytykanie palcami, znieważanie, drwienie, patrzenie z pogardą w czymś Jej pomoże? Nic nie cofnie czasu, dlatego jedyne, co możemy zrobić dla przyszłych nastoletnich mam to Je wspierać. Nieletnie ciężarne, które otrzymują wsparcie od bliskich, zwykle są w stanie poradzić sobie z nową sytuacją, a nawet odpowiednio przygotować się do roli matki.

„Gorsza matka”?

Wielu specjalistów wskazuje wiele zalet wczesnego macierzyństwa, np. to, że młodsze matki często mają więcej siły, energii i kreatywności, dzięki czemu potrafią w pełni otoczyć opieką swoje dziecko. Poza tym doświadczenie wczesnego macierzyństwa bywa dla niektórych młodych dziewczyn szkołą życia, która pozawala przewartościować priorytety życiowe pokazując im co jest w życiu najważniejsze. Młody wiek nie musi być przeszkodą, by spełnić się w roli matki, jednak wsparcie ze strony najbliższych jest w takich sytuacjach kluczowe.

Wspieramy Nastoletnie Mamy

Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób my, jako serwis Nasze Pierwsze Dziecko możemy wesprzeć Nastoletnie Mamy. Zdajemy sobie sprawę, że tak, jak pierwsza wizyta u ginekologa jest dla nieletnich mam ogromnym stresem i wiąże się z uczuciem wstydu, tak uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia może wiązać się u Nich z uczuciem zażenowania. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu i połogu, dlatego wspólnie zdecydowałyśmy o programie bezpłatnego dostępu do naszego Kursu Szkoły Rodzenia dla Nastoletnich Mam. Po szczegóły kliknij tutaj: https://naszepierwszedziecko.pl/szkola-rodzenia-z-anna-nowak-duda/wspieramy-nastoletnie-mamy  – być może macie w sąsiedztwie znajomą, która będzie chciała z niego skorzystać?