Wyprawka laktacyjna

Jeśli pada słowo wyprawka to znaczy, że mamy jeszcze chwilę do porodu lub jesteśmy na etapie planowania dziecka. I to jest idealny moment, żeby przemyśleć sposób wczesnego żywienia swojego dziecka.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Od czego zaczynamy? Jeśli jesteś już w ciąży, to od świadomej diety własnej. Produkty różnorodne, w miarę możliwości naturalne i nisko przetworzone. Jeśli nie masz pomysłu na posiłek, zawsze możesz sięgnąć po Musli Bocianek z wodą, kefirem, jogurtem. Spożywając posiłki zastanów się jakie ma dla Ciebie znaczenie, że praktycznie każdy z nich smakuje inaczej? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna w kontekście przyszłych decyzji dotyczących sposobu żywienia Twojego dziecka i za chwilę do wyjaśnienia tego tematu wrócimy.

Czas na pierwszy krok w przygotowaniu laktacyjnej wyprawki. Zapisujesz się do grupy na FB Mleko Mamy Kawa na Ławę i z dokumentów na niej zapisanych wybierasz plik o nazwie whatsinbreastmilkposter, drukujesz go i wieszasz w dobrze widocznym miejscu na ścianie. Mini plakat pokaże Ci poglądowo różnicę w składzie pomiędzy pokarmem kobiecym, a sztucznymi mieszankami. Jest kilka aspektów, których na plakacie tym nie zobaczysz. Na przykład, że mleko matki za każdym razem smakuje inaczej, albo że zawiera komórki macierzyste, dlatego poza plakatem warto jest jeszcze przed porodem sięgnąć do literatury fachowej i poszerzyć swoją wiedzę.

Trzy pozycje obowiązkowe do wyprawki laktacyjnej to:

 • Warto Karmić Piersią – książka dr Magdaleny Nehring Gugulskiej
 • Europejskie zalecenia dotyczące wczesnego żywienia – znajdziesz, wśród publikacji na stronie CNOL
 • Standardy Opieki Okołoporodowej – rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym przeczytasz, że przysługuje Ci nieodpłatna edukacja przedporodowa, realizowana przez Twoją położną, zawierająca też tematykę z zakresu karmienia piersią

Oczywiście literatury i opracowań na temat laktacji i wartości mleka matki jest już bardzo dużo, jednak nigdy nie zastąpią one rozmowy z żywą osobą, której możesz wyłuszczyć swoje wątpliwości, opowiedzieć o planach i zapytać o kroki milowe prowadzące do skutecznego karmienia naturalnego Twojego dziecka. Dlatego do wyprawki laktacyjnej dorzucamy

 • Dwie porady laktacyjne w okresie ciąży

Jeśli nie znasz naprawdę dobrej ekspertki, z którą mogłabyś swobodnie porozmawiać na ten temat, lub jeśli masz do niej utrudniony dostęp, skorzystaj z porad w trybie online, na przykład ze strony www.bocianek.com.pl

W ramach ciekawostki powiem, że z mojego ponad 20 letniego doświadczenia wynika, że kobiety które jeszcze w okresie ciąży odbyły szczerą i wyczerpującą rozmowę z kimś, kto na karmieniu naturalnym zna się doskonale, w przeważającej większości karmiły odpowiednio długo swoje maleństwa. Nie oznacza to, że nie napotkały problemów, tylko wiedziały już jak je skutecznie rozwiązać.

Czas na gadżety:

Do wyprawki laktacyjnej z pewnością wrzucić należy:

 • Lanolinę, może w wersji z mini kosmetyczką i zestawem wkładek laktacyjnych

Przyda się zawsze i każdej mamie, jeśli nie na brodawki to do wielu innych zastosowań związanych z natłuszczeniem podrażnionej skóry.

A co z laktatorem?

Jeśli chcesz kupić laktator, tak dla świętego spokoju to wybierz taki, który spełnia następujące cechy:

 • Jest wyrobem medycznym (najlepiej sprawdzisz to po stawce podatku VAT, powinna wynosić 8%)
 • Można go rozbudowywać: ręczny, elektryczny z jedną końcówką i w końcu elektryczny z dwoma końcówkami osobistymi (jeśli kupisz elektryczny laktator na jedną pierś bez możliwości rozbudowy, a okaże się, że potrzebujesz silniejszej stymulacji poprzez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie, to stracisz trochę pieniędzy i niepotrzebnie się zdenerwujesz)
 • Ma regulację rytmu pracy i siły ssania (ważne jest odwzorowanie pracy dziecka i dostosowanie do Twoich potrzeb – odciąganie pokarmu nigdy nie powinno być procesem bolesnym, jednocześnie zbyt mała siła pracy laktatora może nie być wystarczająca dla odpowiedniego rozbudzenia laktacji)
 • Ma mechaniczną separację mediów pomiędzy akcesoriami, które wchodzą w kontakt z pokarmem, a drenem – czyli spełnia 4 stopień bezpieczeństwa higienicznego (to niezwykle ważny aspekt zarówno dla laktatorów szpitalnych, jak i tych używanych w domu, laktator bez separacji mediów stanowi higieniczne zagrożenie dla mamy, często widoczne w postaci pleśniejących drenów, których praktycznie nie można wyczyścić)
 • Ma możliwość dobrania wielkości lejków do potrzeb mamy (jeśli brodawka sutkowa jest większa od lejka, w czasie odciągania dochodzi do jej zaciskania, co nie tylko znacząco obniża ilość odciąganego pokarmu, ale może prowadzić do uszkodzenia, zmacerowania brodawek)
 • Jeśli elektryczny to cichy i efektywny

Rodzajów obecnie dostępnych na polskim rynku laktatorów jest bardzo dużo, ale gdyby one wszystkie odpowiedni działały, to nie mielibyśmy do czynienia przedwczesnym przerywaniem karmienia naturalnego przez przeważającą większość polskich matek.

Więc jeśli mamy dorzucić laktator do wyprawki to niech będzie to sprzęt, który działa na przykład:

 • Calypso szwajcarskiej firmy Ardo Medical, który spełnia wszystkie powyższe wymagania

Można też rozważyć scenariusz, bez kupowania laktatora. W takim przypadku jeszcze w ciąży zorientuj się, czy gdzieś w Twojej okolicy działa wypożyczalnia profesjonalnych laktatorów lub znajdź kontakty do takich sklepów, w których będziesz mogła zamówić odpowiedni sprzęt w razie potrzeby.

Jeśli w wyprawce pojawi się laktator, nie zapomnij o przydatnych akcesoriach w postaci zapasowych butelek na pokarm, może torebki do dezynfekcji akcesoriów w kuchence mikrofalowej itp.

Na koniec wyprawki laktacyjnej najważniejsza sprawa:

Kontakt do osoby, która w sposób odpowiedzialny będzie mogła sprawdzić i potwierdzić kompetencje dziecka do samodzielnego pobierania pokarmu z piersi

To jest kluczowe dla odpowiednio długiego, skutecznego karmienia naturalnego. Niestety obecnie przeważająca część noworodków ma jakieś problemy z samodzielnym pobieraniem pokarmu z piersi mamy. W takich wypadkach, bez odpowiedniego, profesjonalnego wsparcia przygoda z karmieniem naturalnym może skończyć się bardzo szybko. Teoretycznie każdy noworodek, powinien być pod tym kątem skontrolowany w szpitalu, ale póki co to marzenie ściętej głowy. Dlatego odpowiedzialni rodzice powinni o tym pamiętać i zadbać o odpowiednie postępowanie we własnym zakresie. Jeśli jako rodzice będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości, bądź trudności z organizacją pomocy, zawsze możecie korzystać z konsultacji online z najlepszymi ekspertkami, które z pewnością znajdą dostępne dla rodziców rozwiązania.

Brytyjskie badanie z przed kilku lat pokazały, że dzieci karmione naturalnie 12 miesięcy lub dłużej, w przeciągu dalszego dorosłego życia zarobią ponad milion złotych więcej niż ich rówieśnicy, którzy rozpoczynali swoje życie karmieni sztucznymi mieszankami. Obecnie, jesteśmy w stanie rozwiązać praktycznie wszystkie problemy laktacyjne, dlatego jako rodzice nie wahajcie się inwestować w profesjonalne wsparcie laktacyjne, ono zawsze się opłaca.