Zmiany hormonalne w ciąży cz. 2

Hormony to substancje chemiczne sterujące działaniem naszego organizmu, wytwarzane przez gruczoły dokrewne. Mają duży wpływ nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ale także na zachowanie i emocje. Wśród wielu hormonów oddziaływujących na organizm wymienić można m.in. hormony ciążowe, niezbędne do zagnieżdżenia jajeczka, podtrzymania ciąży i rozwoju płodu.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Relaksyna

Powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, dzięki czemu macica może swobodnie powiększać się, a kanał rodny staje się bardziej elastyczny. Rolą tego hormonu jest także rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz. Skutkiem ubocznym często są bóle stawów, zachwiania równowagi i niezdarność czy rozejście spojenia łonowego (przeczytaj więcej nt. rozejście spojenia łonowego - TUTAJ), możesz także zauważyć powiększenie stóp.

Działanie hormonu może powodować zmienny nastrój oraz ogólne złe samopoczucie.

Melanotropina

Stymuluje wytwarzanie melaniny - brązowego barwnika skóry. Wskutek tego ciemnieją pieprzyki, otoczki brodawek i podłużna linia wzdłuż kresy białej (linea nigra), pojawiają się przebarwienia i charakterystyczne plamy ciążowe na twarzy.

Oksytocyna

Powoduje skurcze macicy podczas porodu, połogu oraz w czasie orgazmu. Stymuluje próbne skurcze macicy, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Przez całą ciążę uwalniana jest w niewielkiej ilości, która pomaga organizmowi przyszłej mamy przyswajać substancje odżywcze i redukuje stres. Dzięki niej jesteś spokojniejsza, ale powoduje również wszechogarniającą ciążową senność. Nazywana jest hormonem miłości i przywiązania, pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie.

Sztuczna wersja oksytocyny często bywa podawana podczas porodu, aby go przyspieszyć.

Prolaktyna

W czasie ciąży jej poziom zwiększa się kilkukrotnie. Jednak do głosu dochodzi dopiero po porodzie. Odpowiedzialna jest za instynkt macierzyński, prawidłową laktację po porodzie oraz libido. Hamuje owulację i popęd płciowy przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie. Po zaprzestaniu karmienia piersią jej poziom znacznie spada.

Bierze udział w rozwoju więzi pomiędzy mamą a dzieckiem oraz w kształtowaniu matczynych zachowań.

Endorfiny 

Potocznie zwane są hormonami szczęścia. Mają działanie uspokajające i przeciwbólowe, podobne do morfiny. Najwyższy poziom osiągają w czasie porodu, dzięki czemu ból jest nieco łagodniejszy, a stres z nim związany staje się mniej dokuczliwy.

Po porodzie stężenie endorfin gwałtownie maleje, co przyczynia się do spadku nastroju u świeżo upieczonej mamy.

Jak widać hormony mają ogromny wpływ, zarówno na pracę narządów wewnętrznych, rozwój dziecka jak i wygląd zewnętrzny kobiety (cera, włosy). Pamiętajmy, że nie mniejsze znaczenie ma ich wpływ na psychikę (emocje, zachowanie). Warto więc zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe dolegliwości, by mógł w porę zareagować na wahania hormonalne w organizmie.

Przeczytaj także "Zmiany hormonalne w czasie ciąży cz.1": https://naszepierwszedziecko.pl/artykuly/samopoczucie/zmiany-hormonalne-w-ciazy-cz-1-tzccqgxt