Rozejście kresy białej – co zrobić, gdy już wystąpiło?

Jeśli będąc w ciąży lub po niej, zauważysz u siebie objawy rozejścia mięśnia prostego brzucha, nie działaj na własną rękę! Koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z kobietami w ciąży i połogu lub w uroginekologii. Tylko umiejętnie poprowadzona terapia przyniesie oczekiwane skutki na lata.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Ciąża 

W tym czasie już można pracować z problemem. Co prawda nie wykonuje się wtedy terapii manualnej mięśni brzucha, ani żadnych forsownych ćwiczeń. Najważniejsze jest wprowadzenie poprawnych zachowań i wzorców ruchowych do codziennego życia. Bardzo istotne dla powodzenia terapii są prawidłowe nawyki, które nie tylko zabezpieczą brzuch przed nadmiernym rozciągnięciem kresy białej, ale też ułatwią terapię po porodzie.

Zalecenia na czas ciąży znajdziesz tutaj: Rozejście kresy białej – jak go uniknąć? - KLIKNIJ TUTAJ

Po porodzie

Rozpoczęcie rehabilitacji powinno się zacząć już w pierwszych dobach połogu. Podstawowe zasady są zgodne z zaleceniami rehabilitacji ciążowej. Korzystając z ogromnych możliwości regeneracyjnych organizmu w dalszym okresie połogu należy:

 • rozpocząć świadome aktywowanie mięśnia poprzecznego brzucha oraz mięśni dna miednicy
 • wykonywać ćwiczenia oddechowe, polegające na reedukacji pracy przepony, ponieważ w ciąży mechanizm ten ulega pewnym zaburzeniom
 • wprowadzić elementy automobilizacji brzucha, aby przypomnieć mięśniom jak w prawidłowy sposób powinny się zachowywać
 • poświęcić szczególnie dużo uwagi na naukę prawidłowego karmienia piersią, podnoszenia i noszenia Maluszka
 • uważnie obserwować swoje ciało podczas wykonywania codziennych czynności, aby unikać tych przy których kresa biała się uwypukla
 • unikać ćwiczeń typu plank (deska) oraz w klęku podpartym, gdyż rozciągają i tak osłabione powłoki brzuszne
 • spacerować minimum 30 minut dziennie, zachowując przy tym prawidłową postawę
 • unikać wciągania brzucha!  Lepszy efekt przyniesie skorygowanie postawy ciała
 • wyrzucić wszelkie pasy poporodowe i wyszczuplające, ponieważ ich stosowanie powoduje dalsze osłabianie mięśni brzucha oraz ma negatywny wpływ na dno miednicy
 • mobilizować bliznę po cięciu cesarskim, jeśli takowe było wykonane (więcej w artykule: Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu - KLIKNIJ TUTAJ)
 • zapytać fizjoterapeutę o możliwość oklejenia brzucha elastyczną taśmą Kinesiotape (więcej o tym w artykue: Kinesiotaping – tajemnicze plastry - KLIKNIJ TUTAJ), która wspomaga terapię rozejścia mięśni prostych

Po porodzie powinna odbyć się wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdza stan mięśni dna miednicy i na tej podstawie dobiera odpowiednie zalecenia, żeby można było bezpiecznie wrócić do formy. W Polsce na taką wizytę (płatną) udają się tylko nieliczne kobiety, podczas gdy we Francji jest to obowiązkowa, refundowana usługa. Świadome i prawidłowo wykonywane ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) mają ogromny wpływ na pracę mięśni brzucha, a co za tym idzie na rehabilitację rozejścia kresy.

Terapia rozejścia kresy białej nie opiera się na ściśle określonym schemacie. Dobrana w sposób indywidualny rehabilitacja to połączenie kontroli postawy ciała i prawidłowych nawyków na co dzień, systematyczne ćwiczenia rehabilitacyjne (z absolutną pewnością co do poprawnej techniki) oraz różnego rodzaju techniki manualne oraz metody wspomagające (np. kinesiotaping) stosowane przez fizjoterapeutę w czasie wizyt.