Ból przy stosunku po porodzie – norma czy nie

Kiedyś każde zbliżenie intymne było dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. 
Po porodzie nie chcesz nawet myśleć o seksie… Boisz się bólu, zastanawiasz się czy rany wystarczająco się zagoiły i czy szwy wytrzymają? Bardzo ważne jest, aby do pierwszego zbliżenia po porodzie dobrze się przygotować – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Czasami zdarza się, że kilka pierwszych stosunków może wiązać się z dyskomfortem, ale w zdecydowanej większości przypadków taka sytuacja nie jest groźna, a obawy są niepotrzebne. Gdy poród był prawidłowy, okres połogu minął bez powikłań, a lekarz ginekolog podczas wizyty kontrolnej nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, stosunek seksualny nie powinien być bolesny.

Dobrze jest porozmawiać z partnerem o tych obawach – jeśli będzie on ostrożny i delikatny, bólu prawdopodobnie uda się uniknąć. Gdy jednak bardzo boisz się zbliżenia, poproś partnera o dodatkowy czas, nie musicie od razu przechodzić do pełnego stosunku.

Zdarza się, że podczas współżycia pojawia się niewielkie krwawienie. Prawdopodobnie powstało ono wskutek drobnego uszkodzenia nabłonka pochwy. Z powodu gwałtownego spadku poziomu estrogenów i progesteronu po porodzie, ścianki pochwy są skąpo nawilżone, a często niemal suche. Jest to stan przejściowy, a ryzyko urazu można zmniejszyć stosując intymny krem lub żel nawilżający.

Niski poziom estrogenów zmniejsza także elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy, ale to również jest chwilowe. Po okresie karmienia piersią poziom hormonów się unormuje i estrogeny znów zadbają o Twoją kobiecość.

Chcąc bezpiecznie wrócić do seksu, zastosuj się do kilku podstawowych zasad:

  • Po porodzie powstrzymaj się od współżycia przez 6 tygodni połogu. Wcześniejsze zbliżenie mogłoby być bolesne ze względu na niewygojone krocze i drogi rodne. Poza tym seks w czasie połogu może się skończyć zakażeniem błony śluzowej macicy.
  • Jeżeli miałaś cesarskie cięcie, musisz poczekać, aż blizna po zabiegu dobrze się zagoi (zwykle 4-6 tygodni).
  • Zanim zdecydujecie się na pierwsze zbliżenie, odwiedź ginekologa, który oceni czy rany wygoiły się i czy jesteś gotowa, by rozpocząć współżycie.
  • Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli podczas stosunku zaczniesz mocno krwawić (niewielkie plamienie nie jest niczym groźnym) lub poczujesz pieczenie w pochwie.
  • Rozważ wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi stan mięśni dna miednicy, skontroluje bliznę i zaleci ćwiczenia przyspieszające powrót do pełnej sprawności.
  • Jeżeli poród był trudny, inwazyjny, z głębokim nacięciem krocza i wieloma szwami, zwykle trzeba więcej czasu, aby tkanki okolic intymnych się zregenerowały. Może to trwać dwa, trzy miesiące, a czasami dłużej.

Wiele par przyznaje, że odkąd zostali rodzicami, współżycie daje im nawet więcej radości niż dawniej. To wcale nie żart! Wam również tego życzę!

Przeczytaj także "Seks a ciąża": https://naszepierwszedziecko.pl/blog/seks-a-ciaza