Kształtowanie przywiązania rodziców do dziecka

Więź emocjonalna z dzieckiem kształtuje się już w okresie płodowym. Kiedy odczuwasz kopniaczki, czkawkę dziecka, kiedy odpowiada na Twoje muśnięcia brzucha. Komunikujecie się ze sobą. Psychologowie są zdania, że dodatkowym wzmacniaczem więzi jest wykonanie badania USG 3D. Obserwacja obrazu dziecka wzmacnia poczucie więzi między maleństwem a rodzicami.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Okres przed urodzeniem maleństwa wymaga od Ciebie i Twojego partnera podjęcia działań, które mają istotny wpływ na jego rozwój. Te same czynniki są odpowiedzialne za kształtowanie przywiązania do dziecka.

Co rodzice mogą zrobić by wzmacniać więź z maleństwem w okresie prenatalnym?

  • Troszcz się o dziecko przez dietę i wystrzeganie się używek. Odpoczywaj kiedy tylko możesz, kontaktuj się z lekarzem. Dbałość o Twoje maleństwo to również przygotowanie mieszkania i rzeczy dla maluszka. Zdobywaj wiedzę, czytaj książki, uczestnicz w warsztatach.
  • Nastaw się na komunikację z dzieckiem. Rozmawiaj z dzieckiem głośno i w myślach. Fantazjuj na jego temat. Utulaj przez dotykanie brzucha. Słuchajcie razem muzyki. Kołysz dziecko oddechem i ruchem. Bardzo fajnym sposobem komunikacji z nienarodzonym jeszcze dzieckiem jest pisanie do niego listów lub prowadzenie pamiętnika ciąży.
  • Zapewnij sobie dobre samopoczucie. Zwróć uwagę jakimi ludźmi się otaczasz. Czy masz chwilę relaksu i wyciszenia. Pamiętaj, że fajnie jest korzystać ze wsparcia. Dobre samopoczucie to również wygląd. Dbaj o elegancję i swoją kobiecość.
  • Wzmocnij więź małżeńską. Wspólne rozmowy, czytanie poradników ciążowych, dzielenie się obowiązkami i troską o miłą atmosferę pomaga. Bądźcie blisko uczuciowo i fizycznie.

Mama, która jest spokojna emocjonalnie jest bardziej otwarta na doświadczenia macierzyńskie. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje otoczenie, bo okres ciąży to szansa rozwoju zarówno dziecka jak i rodziców.