Aleksandra Kociuk
Fizjoterapeutka, instruktorka treningu ciążowego i poporodowego, prowadzi gabinet FIZJOmama - fizjoterapia i trening dla kobiet, mama dwóch córek.

Poród

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest poważną operacją i bez względu na to z jakiego powodu zostało wykonane, pozostawia bliznę, która będzie pamiątką na całe życie. Zwykle otrzymujemy od lekarza informacje dotyczące przebiegu operacji i wczesnego okresu po porodzie. Niezwykle rzadko mówi się o późnych konsekwencjach związanych z przecięciem tkanek.

Mamowe promocje

Aplikacja z promocjami w sklepach i marketach dla Mam i Maluszków

Widoczna część blizny po cesarskim cięciu to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Podczas otwierania brzucha uszkadzanych zostaje kilka warstw tkanek - skóra, tkanka podskórna, powięź, mięśnie, otrzewna, macica, co ma bardzo duże znaczenie przy procesie naprawczym. W czasie gojenia często tworzą się zrosty, głównie w głębszych warstwach, co może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układ rozrodczego czy moczowego, a także bóle kręgosłupa lędźwiowego, głowy oraz ograniczenia ruchu lub ból w obrębie całego układu mięśniowo-powięziowego.

Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że blizna będzie prawie niewidoczna i nie będzie przyczyną problemów w przyszłości, dlatego każda świeżo upieczona mama powinna widzieć, że o ranę trzeba dbać!

Zalecenia:

  • Przez pierwsze dni odkażaj i wietrz ranę, unikaj długich kąpieli, jak i długiego siedzenia.
  • Wstawaj z łóżka bokiem, a podczas kaszlu, kichnięcia staraj się przytrzymać ranę.
  • Dużo spaceruj oraz dbaj o prawidłową postawę ciała.
  • Unikaj dźwigania, dozwolony jest jedynie ciężar dziecka.
  • Gdy rana się zagoi (po ok. 4-6 tygodniach), możesz już masować całe podbrzusze oraz bliznę.
  • Najlepiej wykorzystaj do tego czas pod prysznicem lub połóż się wygodnie. Na początku wykonuj duże okrężne ruchy na całym podbrzuszu (od pępka po spojenie), a na koniec delikatnie masuj bliznę. Staraj się ją rozciągać w różnych kierunkach.
  • Może lekko szczypać, piec, ciągnąć – niestety, przez kilka pierwszych masaży tak będzie się działo, ale nie poddawaj się!
  • Jeśli nie czujesz się na siłach lub zwyczajnie nie wiesz co robić – zgłoś się do specjalisty (fizjoterapeuty lub masażysty), który krok po kroku nauczy Cię mobilizacji blizny.
  • Oprócz masażu możesz stosować maści na blizny, olejek z opuncji figowej, plastry silikonowe, aby poprawić jej zewnętrzny wygląd i wspomóc gojenie.
  • Przy terapii blizny można zastosować także kinesiotaping

W ten sposób zadbasz o to, żeby na twoim podbrzuszu nie powstały sztywne zrosty, które będą miały w późniejszym czasie wpływ na całe ciało.

Nawet niewielką i estetyczną bliznę warto pokazać specjaliście, aby ocenił jej jakość i ruchomość oraz zalecił odpowiednie postępowanie w domu. Im wcześniej rozpoczniesz mobilizację tkanek, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, aby sobie pomóc. Nawet kilka lat po CC można uzyskać dobre efekty terapii.

Zapisz się do naszej listy!

Cześć! Z tej strony Asia - Jeśli chcesz otrzymywać informacje o naszych nowych kursach, przydatnych aplikacjach itp. - zapisz się do listy.

Nie wysyłamy informacji partnerów, czy innego spamu!