Aleksandra Szmytko
Żona i podwójna mama, instruktorka fitness, trenerka Pelvic Floor Safe oraz zajęć dla kobiet w ciąży i po porodzie, pasjonatka zdrowego stylu życia.

Poród

Dobra szkoła rodzenia

Dobra szkoła rodzenia

Poród jest czynnością fizjologiczną, jednak aby mógł przejść sprawniej i bardziej świadomie dobrze jeśli wesprzeć się aktualną wiedzą i doświadczeniem innych. Dla każdej przyszłej mamy niezwykle ważne jest aby dowiedzieć się jak najwięcej i przygotować do macierzyństwa w najlepszy sposób. To właśnie szkoła rodzenia powinna być miejscem, w którym uzyskasz wszelkich aktualnych informacji dotyczących ciąży, porodu i czasu połogu.

Czym powinnaś się kierować wybierając szkołę rodzenia?

Dobrze jeśli prowadzi ją ZESPÓŁ specjalistów takich jak: położna, dietetyk, fizjoterapeuta, doradca laktacyjny, ginekolog- położnik, psycholog.

Zdecyduj czy chcesz brać udział w prywatnym, czy przyszpitalnym kursie. Zaletami prywatnej szkoły jest niewątpliwie lepsze wyposażenie sali, większy wybór specjalistów do konsultacji, szerszy zakres poruszanych tematów i prawdopodobnie staranniejsze zaangażowanie prowadzących. Zaletami przyszpitalnej szkoły rodzenia są natomiast: możliwość poznania personelu z którym prawdopodobnie spotkasz się na porodówce, możliwość obejrzenia sal porodowych, oraz zweryfikowanie standardów placówki z Twoimi oczekiwaniami. Taka oferta w przeciwieństwie do prywatnej jest nieodpłatna.

Mimo że program większości szkół rodzenia jest podobny, warto zorientować się gdzie kładzie się większy nacisk na ćwiczenia do porodu. Techniki relaksacyjne, oddechowe, sposoby łagodzenia bólu. To one właśnie mają zostać wykorzystane w porodzie. Niestety mimo że poród jest czymś naturalnym, bardzo daleko nam do natury i pierwotnych odruchów. Uciekamy przed bólem i traktujemy go jako zło konieczne a nie coś, co w konsekwencji daje jeszcze większą siłę.

Wiedza okołoporodowa zmniejsza lęk przed nieznanym, daje rodzicom siłę i narzędzia do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Szkoła rodzenia w końcu powinna uświadamiać, że poród nie jest traumatycznym przeżyciem, niekończącym się bólem oraz męczarniami pełnymi krwi, krzyku i łez. Poród zaczyna się w głowie i sercu. Pozwól sobie na swobodę ruchów, pozwól na krzyk i bycie nieperfekcyjną, chociaż ten jeden raz. Pomyśl że to rodzące się dziecko ma jeszcze większą pracę do wykonania, a Ty możesz mu pomóc. Poród daje niezwykłą moc i otwiera na zupełnie nową przestrzeń jeśli tylko na to pozwolimy.

Jeśli nie masz ochoty na grupowe zajęcia, możesz skorzystać jeszcze z innej alternatywy. Od 21ego tygodnia ciąży przysługuje ci refundowana opieka położnej która będzie cię odwiedzać raz w tygodniu, a od 32 tygodnia ciąży dwa razy w tygodniu. Wtedy uzyskasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące cię pytania, posłuchasz bicia serce maluszka, a po porodzie podczas wizyt patronażowych nie będziesz musiała się martwić obserwowaniem przez nową obcą położną ponieważ zostanie ona przypisana tobie na cały okres okołoporodowy.