Aleksandra Szmytko
Żona i podwójna mama, instruktorka fitness, trenerka Pelvic Floor Safe oraz zajęć dla kobiet w ciąży i po porodzie, pasjonatka zdrowego stylu życia.

Noworodek

Wyprawkowe TOP 10

Wyprawkowe TOP 10

Często pytacie o to, w co się zaopatrzyć szykując wyprawkę po porodzie- co jest niezbędne przy codziennym funkcjonowaniu z dzieckiem. Nie jest to łatwy temat do opisania, ponieważ każda mama miewa odmienne oczekiwania i podejście, a każdy maluch jest też zupełnie inny. Osobiście należę do minimalistów w tej kwestii.

Pierwsza ciąża stawia nas zwykle przed większymi dylematami. Rynek przepełniony jest całą masą produktów „niezbędnych” rodzicom i niemowlętom. W praktyce okazuje się że połowa zakupionych gadżetów ląduje w koszu lub szafce z nieużywanymi szpargałami.

Moja lista „TOP 10” wygląda następująco:

1. Niania elektroniczna - niezastąpiona pomoc jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub wybierasz się na wakacje. Możesz spokojnie porozmawiać w gronie znajomych lub po prostu zamknąć się w łazience, nie martwiąc się że nie usłyszysz płaczu dobiegającego z góry.

2. Chusta - to jest ukochane przeze mnie MUST HAVE. Świetnie odciąża plecy, uwalnia ręce, zapewnia bliskość mamy i maluszka, poprawnie założona dba o właściwą postawę dziecka. Nie rzadko fizjoterapeuci i ortopedzi zalecają noszenie w chuście dla poprawnego rozwoju i ustawienia bioderek. UWAGA! Nie dajcie sobie wmówić żadnych nosidełek z wkładką dla najmłodszych! To jest tylko i wyłącznie chwyt marketingowy. Żadne, choćby najlepsze i najdroższe nosidło świata nie zastąpi tak poprawnego ułożenia ciała dziecka jak chusta.

3. Wanienka ze stelażem - połączenie zbawienne dla kręgosłupa! 

4. Piłka gimnastyczna - rewelacyjny, niezbędny sprzęt pomagający w walce z kolkami 
i w usypianiu, a po okresie połogu sprzyja powrotowi mamy do formy sprzed ciąży. Doskonale sprawdza się też podczas zabawy z maluszkiem i starszakiem.  Kołysanie i bujanie dodatkowo sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu przedsionkowego oraz rozwojowi motorycznemu, wzmacniaja mięśnie posturalne, wspomaga rozwój koncentracji, mowy i słuchu. 

5. Leżaczek - tak, wieeem, fizjoterapeuci na pewno powiedzą stanowcze NIE. Przy pierwszym dziecku też nie mieliśmy leżaczka, jednak przy drugim- kolkowym, naprzemiennie z chustą i piłką stał się zbawieniem i ratunkiem dla ledwo żywych rąk i kręgosłupa. Wcześniej uważałabym to za lenistwo rodzica, ale ten kto ma więcej dzieci z pewnością zrozumie. Wszak starszaki nie odpuszczą a zasób energii rodziców kiedyś się kończy. 

6. Lampka nocna - świetnie się sprawdza taka z delikatnym światłem. Będziesz mogła przy  niej nakarmić bądź przebrać maluszka nie rozbudzając go całkiem. Twój partner z pewnością również będzie za nią wdzięczny. 

7. Mięciutki kocyk - przydaje się zawsze- do przykrycia, do otulenia, do rozłożenia na podłodze czy trawie kiedy dziecko chce się pobawić/poleżeć na brzuszku. Decyzja o tym czy kupisz rożek, otulacz, kocyk, a może wszystko razem należy do Ciebie. W naszym wypadku przy pierwszym dziecku rożek zdał egzamin przez pierwszy tydzień życia, później córeczka nie tolerowała takiego mocnego otulania i sama się rozkopywała. W przypadku młodszego- rożek, śpiworek, otulacze- sprawdza się wszystko i maleństwo chętnie poddaje się tym miłym zabiegom owijania. 

8. Wałek stabilizujący -  pomaga zachować naturalną postawę noworodka w pierwszych tygodniach życia (nie do końca jeszcze rozwiniętą). W późniejszym okresie przydaje się 
w przyzwyczajaniu pociechy do leżenia na brzuszku.

9. Aspiratorek plus sól morska do noska - wybór aspiratorów jest bardzo szeroki. Podłączane do odkurzacza, elektryczne, na wdech rodzica- dobre alternatywy dla znanej nam doskonale gruszki. Ta jednak odeszła już raczej do lamusa, nie grzesząc nadmierną higienicznością. Z trzech rodzajów aspirator elektryczny wydaje się być najlepszy, choć adekwatnie droższy. Sól morska świetnie radzi sobie z sapką lub chorym, zakatarzonym noskiem pomagając przy tym udrożnić drogi oddechowe. 
Pamiętaj dbać o nosek swojego dziecka w tym czasie. Na początku noworodek nie potrafi jeszcze oddychać ustami.

10. Przybornik do łóżeczka - świetny, aby mieć podczas pielęgnacji i przewijania wszystko pod ręką- pieluszki, chusteczki, kremy.