Autor: Aleksandra Karaś
więcej...Poranione, bolesne brodawki, nieefektywne pobieranie pokarmu przez dziecko, a w konsekwencji zbyt niskie przyrosty masy ciała u maluszka. Tak naprawdę, większość problemów laktacyjnych na początku mlecznej drogi, wynika z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Jak zatem krok po kroku powinno wyglądać przystawienie niemowlęcia do piersi i jakie cechy powinno mieć prawidłowe uchwycenie brodawki przez maluszka?
Czy prawidłowe przystawienie dziecka do piersi nie powinno przyjść naturalnie?
W idealnej sytuacji po całkowicie naturalnym porodzie noworodek położony na maminym brzuchu, w odpowiednim dla siebie momencie zaczyna samodzielnie pełznąć w kierunku piersi. Jego kierunkowskazem jest ciemniejsza kreska na brzuszku mamy, zaś celem – brodawka sutkowa, która również nie bez przyczyny ciemnieje podczas ciąży (noworodki najlepiej przecież widzą kontrasty). Po dotarciu do celu maluszek instynktownie odchyla delikatnie główkę do tyłu, otwiera szeroko buzię, wysuwa język, chwyta brodawkę i pobiera pokarm. Mama może czuć przez pierwsze kilka sekund karmienia pewien dyskomfort, ale nie powinien to być ból.
Co, jeśli nie jest tak idealnie?
Bez względu na pozycję karmienia naturalnego, podczas przystawienia dziecka do piersi powinny być przestrzegane następujące punkty:
Cechy prawidłowego uchwycenia piersi przez dziecko:
W razie jakichkolwiek problemów z karmieniem piersią najlepiej jest jak najszybciej poszukać pomocy u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego – http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=3&lang=pl
Sprawdź również "Jak zmienia się mleko mamy": https://naszepierwszedziecko.pl/artykuly/karmienie/jak-zmienia-sie-mleko-mamy