Dlaczego potrzebujesz laktatora i kiedy powinnaś odciągać pokarm?

Wiele z Was zastanawia się w jakich sytuacjach potrzebny jest laktator. Sytuacji takich jest dość dużo, a w niektórych z nich profesjonalny odciągacz pokarmu staje się najlepszym „przyjacielem” i ratunkiem dla mamy.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą
Dołącz do 1323 zadowolonych Mam. Pokonaj strach i niewiedzę. Poczuj się pewna i przygotowana. Gwarancja satysfakcji!

Kiedy należy odciągać pokarm?

 • Niski poziom laktacji

 • Relaktacja, czyli odbudowanie laktacji

 • Kiedy dziecko ma trudności z samodzielnym i skutecznym pobieraniem pokarmu z piersi np. wcześniak, niskie napięcie mięśniowe, za krótkie wędzidełko podjęzykowe

 • W przypadku separacji mamy i dziecka

 • Kiedy Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie lub jest chore i pozostaje w szpitalu

 • W przypadku zapalenia piersi

 • Przy przyjmowaniu antybiotyków lub innych leków, które nie są bezpieczne przy karmieniu piersią (w celu utrzymania laktacji)

 • Wyjście z domu z ominięciem karmienia np. do lekarza lub fryzjera

 • Gromadzenie pokarmu na później 

Jaki laktator kupić?

Kupując laktator powinnaś przede wszystkim zastanowić się nad bezpieczeństwem tego typu urządzeń, zarówno dla Ciebie, jak i pokarmu, a co za tym idzie dla zdrowia Twojego maleństwa.

Są cztery klasy bezpieczeństwa odciągaczy pokarmu, ale skupmy się na cechach najbezpieczniejszych laktatorów dostępnych na rynku.

Po pierwsze urządzenie powinno być wyrobem medycznym, dzięki temu gwarantuje najwyższy standard. Po drugie laktator powinien pracować w systemie zamkniętym, inaczej nazywanym separacją mediów. Oznacza to, że ani pokarm, ani środowisko piersi nie dostaje się do silniczka ani drenu. Tych elementów laktatora nie można łatwo wyczyścić i poddać sterylizacji, więc bez separacji mediów, może w nich dochodzić do powstawania pleśni, czy  gromadzenia się i namnażania niebezpiecznych bakterii. Bezpieczne laktatory klasy 4, możesz spotkać w szpitalu, wypożyczalni sprzętu laktacyjnego, ale również w sklepach stacjonarnych i online.

Zwrócić także uwagę na dodatkowe cechy laktatora, które są równie ważne i mają wpływ na komfort, efektywność odciągania pokarmu i poczucie bezpieczeństwa, tj.:

 • możliwość dopasowania lejków o różnej średnicy (bez tego odciąganie pokarmu może być bolesne i nieefektywne)

 • cichą pracę silniczka, która ułatwia odciąganie pokarmu nawet przy śpiącym maluchu

 • zasilanie bateryjne i sieciowe ułatwia mobilność

 • możliwość rozbudowy pozwala na rozpoczęcie odciągania w opcji „na jedną pierś”, a w razie potrzeby rozbudowanie sprzętu do wersji podwójnej

Zapewne nie raz zastanawiałaś się nad zakupem laktatora używanego. W przypadku urządzeń poniżej 3 klasy bezpieczeństwa, bezwzględnie odradzamy takie rozwiązanie. Jest ono nieeleganckie (lub nieświadome) ze strony osoby sprzedającej i niebezpieczne dla osoby kupującej.
Jeśli zdecydujesz się na kupno laktatora „z drugiej ręki” z 4 klasą bezpieczeństwa, po wymianie akcesoriów takich jak lejek i butelka, możesz bez obaw korzystać z urządzenia.

Kiedy kupić laktator i jaki model wybrać

Pozostaje równie ważne pytanie kiedy powinnaś zdecydować się na zakup laktatora. I tutaj wielu ekspertów odpowiada „to zależy”. Przed porodem dobrze jest sprawdzić, czy szpital, w którym będziesz rodzić posiada na stanie profesjonalne laktatory. Jeśli tak, to w przypadku problemów laktacyjnych, położna lub doradca laktacyjny udostępni Ci sprzęt na czas pobytu w szpitalu. Jeśli laktatorów na oddziale nie ma, to warto mieć ze sobą takie urządzenie spakowane w torbie do szpitala.

Wybór modelu laktatora jest uzależniony od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Na rynku możesz spotkać kilkanaście wiodących marek i większość z nich w swojej ofercie posiada 3 modele - ręczny, elektryczny pojedynczy oraz elektryczny podwójny.

Podstawowym rozwiązaniem jest wybór laktatora ręcznego.

Zwróć uwagę przy wyborze, czy dany model można rozbudować do wersji elektrycznej jeśli zajdzie taka potrzeba. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas.

 Drugą alternatywą są modele elektryczne. Są droższe, ale wygodniejsze przy częstym używaniu. Tutaj też należy zwrócić uwagę, czy laktator pojedynczy można rozbudować do wersji podwójnej. Wystarczy, że dokupisz końcówkę z lejkiem i butelką i podłączysz do silniczka. Takie rozwiązanie zapewni Ci więcej mleka w krótszym czasie oraz pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Jeśli natomiast spodziewasz się bliźniaków lub jesteś w ciąży mnogiej polecamy Ci od razu wybór podwójnego laktatora elektrycznego. Będziesz mogła odciągać pokarm w czasie krótszym o połowę, a przy maluchach każda chwila jest na wagę złota.

Tabela - Sprawdź, który laktator jest dla Ciebie najlepszy?

Który laktator jest dla Ciebie najlepszy?

Więcej mleka

Na koniec mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak zwiększyć efektywność odciągania pokarmu:

 • Przykładaj ciepły kompres żelowy przed odciąganiem pokarmu

 • Możesz też podgrzać lejek laktatora w ciepłej wodzie 

 • Używaj laktatora będąc w tym samym pomieszczeniu co maleństwo

 • I co najważniejsze postaraj się zrelaksować