Aleksandra Szmytko
Żona i podwójna mama, instruktorka fitness, trenerka Pelvic Floor Safe oraz zajęć dla kobiet w ciąży i po porodzie, pasjonatka zdrowego stylu życia.

10 zasad dla zdrowia mięśni dna miednicy

10 zasad dla zdrowia mięśni dna miednicy

Zdrowe dno miednicy to zdrowa postawa całego ciała, radość i satysfakcja płynące z jakości pożycia seksualnego, komfortowe życie bez problemów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Można powiedzieć że miednica jest kobiecym centrum dowodzenia i drugim „sercem” zasługującym na specjalną troskę i szacunek.

Jaką profilaktykę tego obszaru stosować na co dzień?

  1. Podczas kaszlu i kichania bądź wyprostowana i odchyl głowę do boku
  2. Nie przyj w toalecie i zachowuj ergonomiczną postawę ciała (pod stopy postaw mały stołek dla dzieci tak, aby kolana były powyżej linii bioder)
  3. Po skorzystaniu z toalety świadomie napnij i podciągnij mięśnie dna miednicy
  4. Staraj się nie dźwigać - zamień torbę na plecak, walizkę
  5. Podczas wstawania oraz podnoszenia ciężaru przytul go blisko siebie, podeprzyj się jednym kolanem lub przenosząc biodra daleko w tył wstań z wydechem (z równoczesnym „podciągnięciem” mięśni dna miednicy do góry)
  6. Nie przemęczaj się fizycznie podczas miesiączkowania - może to spowodować większe krwawienie a nawet mięśniaki
  7. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu unikaj ćwiczeń biegowych, skocznościowych oraz sportów siłowych z obciążeniem zewnętrznym
  8. Kładź się i wstawaj przez bok ciała
  9. Nie rób klasycznych brzuszków! Na wyćwiczenie ładnego, zdrowego brzucha są inne sposoby. Trenuj natomiast regularnie i bezpiecznie, aby zachować swoje ciało jak najdłużej w dobrej kondycji np. pilates, nordic walking, trening funkcjonalny
  10. Nie noś ubrań obcisłych w talii ani pasów poporodowych

Czy wiesz że co trzecia kobieta w Polsce cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Warto dbać o swoje dno miednicy nie tylko podczas ćwiczeń statycznych, ale i podczas codziennych czynności.  Jako mama na pewno nie masz tak wiele czasu aby odprężyć się co wieczór czy brać udział w zajęciach z instruktorem kilka razy w tygodniu. Dlatego utrwalaj dobre nawyki tak, abyś je wykonywała nawet nieświadomie. Pracuj mięśniami głębokimi funkcjonalnie podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych przy dziecku jak podnoszenie, odkładanie, bieganie za uciekającym szkrabem, schylanie się, karmienie.